Informacje

Popularność aukcji

„Aukcje” to słowo dawniej używane częściej, później na jakiś czas zapomniane, a aktualnie przechodzi swój renesans. Gdyby zapytać młodego człowieka z czym kojarzy hasło „aukcje sztuki współczesnej”, pewnie w pierwszej kolejności przyszłoby mu do głowy to aukcje internetowe.

To bardzo wygodna opcja kupowania, do której przekonuje się coraz większa ilość użytkowników. Początkowo taka forma sprzedaży rodziła sporo kontrowersji, ludzie obawiali się, że zostaną naciągnięci, oszukani, że przeleją pieniądze za wylicytowany przedmiot, którego nigdy nie zobaczą na oczy. Jednak twórcy programu wciąż go udoskonalają, sprzedający i kupujący są dokładnie weryfikowani, bardzo trudno jest złamać system przypadkowym oszustom.

Nie dać się oszustom

A jeśli już zdecydowaliśmy się licytować przez internet, to warto znać podstawową zasadę, dzięki której nie powinniśmy paść ofiarą oszustwa. Przede wszystkim, należy sprawdzić dokładnie sprzedawcę, ile przedmiotów sprzedał i poczytać opnie osób, które miały okazję kupić od niego produkty. Jeśli przeważająca ilość jest pozytywna, a klienci wychwalają sprzedawcę jako solidnego człowieka, wtedy bez obaw można zdecydować się na zakup. Ten system sprawdza się przede wszystkim w sprzedaży przedmiotów użytkowych, książek, ubrań, sprzętu AGD. Ale jeśli chodzi o przedmioty o znacznie większej wartości, wtedy egzamin zdają aukcje tradycyjne. Być może zdziwi to myślących, że ta forma sprzedaży to przeżytek, ale aukcje sztuki współczesnej w Warszawie wciąż odbywają się regularnie w domach aukcyjnych.

Sztuka współczesna

Aukcje sztuki współczesnej mogą się laikom kojarzyć z czymś , z czym najprawdopodobniej nigdy nie będą mieli do czynienia. Po pierwsze nigdy nie należy mówić nigdy, a po drugie, życie potrafi zaskakiwać. Sztuka współczesna powszechnie kojarzy się z awangardowymi rzeźbami i malowidłami, a tymczasem ona wcale nie ogranicza się do wysublimowanych dzieł sztuki, trudnych do zrozumienia dla przeciętnego zjadacza chleba. Sztuka współczesna to również piękne dizajnerskie przedmioty, które otaczają nas na co dzień: w kawiarniach, w restauracjach, hotelach, biurach i naszych domach. Sztuka to namacalny wytwór czyjejś weny, wizja przekuta w twórczość, czyli to mogą być na przykład ręcznie wykonane pierścionki.

Tradycja

Aukcje sztuki współczesnej w Warszawie mają wieloletnią tradycję, do której znów się wraca. Nadchodzą lata dwudzieste a wraz z nimi wszystko to, co kojarzy się z tamtymi eleganckimi czasami – wykwintne jedzenie, piękne suknie, dbałość o detale, indywidualne traktowanie każdego człowieka. Coraz trudniej sprostać wysublimowanym gustom i nie chodzi tylko o same przedmioty, ale o blichtr i prestiż, który towarzyszy całemu procesowi sprzedaży. Dla porównania – najwykwintniejsze danie będzie mniej smakowało na plastikowym talerzu niż podane w odpowiednim, stylowym naczyniu. To samo danie, podane nawet na pięknym talerzu, wciąż będzie gorzej smakowało na brudnej ławce w parku niż w eleganckiej restauracji. Lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami i przebywać w ładnych pomieszczeniach. Dlatego coraz chętniej wracamy do tradycji i bierzemy udział w aukcjach sztuki współczesnej w warszawskich domach aukcyjnych.