Historia

Balet – co to jest?

Obecnie jest wiele aktywności popularnych wśród dzieci, które pozwalają im rozwijać nie tylko swoje umiejętności, ale także pasje. Jedną z takich aktywności jest oczywiście mało doceniany nadal balet. Czym tak naprawdę jest ten sport, a także, jaka jest jego krótka historia powstania? Zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Balet – czym jest?

Nie da się ukryć, że praktycznie każdy wie, czym jest balet. Dla wielu jest to naprawdę piękny taniec, ale nie należy zapominać również o tym, że tak naprawdę jest to jeden z cięższych treningów. Decydując się zatem posłać dziecko na balet, warto wziąć pod uwagę, że musi ono przygotować się ćwiczenia.

Balet pochodzi z języka francuskiego, gdzie oznacza ze zdrobnienia taniec. Oczywiście jest kilka powiązanych ze sobą znaczeń, ponieważ jest to rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest właśnie taniec. Wykonywany jest przez tancerzy według przygotowanych wcześniej choreografii, towarzyszy mu muzyka, ale też dekoracja. Innym terminem baletu określa się również utwór muzyczny napisany specjalnie dla widowiska baletowego, ale też zespół baletowy, czy całokształt sztuki baletowej.

Balet – krótka historia

Balet wywiązał się z renesansowych maskarad karnawałowych, które były swego czasu popularne we Włoszech, następnie przerodziły się one widowiska dworskie złożone z śpiewu, muzyki, pantomimy, tańca, recytacji. Za pierwsze widowisko baletowe uważa się uroczyste interludium przygotowane przez B. di Borta, które oparte było na temacie wyprawy Jazona i Argonautów po złote runo. 

Ponadto, między XVI i XVII wiekiem balet przybrał formę widowiska o treści mitologicznej który był wykonywany przez dworzan natomiast drugiej połowie XIX wieku centrum sztuki baletowej stała się Rosja. Co ciekawe, przeciwzrutynizowaniu baletu na początku XX wieku wystąpiła Isadora Duncan i skostniałe schematy tradycyjnego baletu ponownie zostały zreformowane.

Czym urzeka balet?

Balet jest tak naprawdę formą sztuki, a także widowiska, które nadal jest uznawane za rozrywkę dla wyższych sfer. Nie da się jednak ukryć, że samo trenowanie baletu jest rodzajem sportu, który pozwala wyrzeźbić ciało, a także zdyscyplinować dzieci. Przede wszystkim jest to sport skierowany dla najmłodszych, ponieważ już od najmłodszych lat należy uczyć się stawiania odpowiednich kroków, a także tańczenia. Nie da się ukryć, że balet naprawdę jest trudny, mimo wszystko jest naprawdę widowiskowy i tym przyciąga widzów.

Balet Poznań – gdzie trenować?

Każdy, kto zastanawia się, gdzie trenować balet powinien zdecydować się na zapisanie do szkoły baletu w Poznaniu. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło pięknie się tańczyć, a także wyrobiło sobie nawyk systematyczności powinieneś zapisać swoje dziecko do szkoły baletowej. Oczywiście teoretycznie jest to zajęcie skierowane przede wszystkim dla dziewczyn, choć coraz więcej chłopaków również odnajduje się w męskim balecie. Warto zdecydować się na to, ponieważ naprawdę można nauczyć się pięknych figur. Warto zdecydować się zatem na zapisanie dzieci na balet w Poznaniu do szkoły baletowej Baltima.