Inne

„Laboratorium Designu i Sztuki” – wrocławski projekt edukacyjno-artystyczny

Design, rzemiosło i kultura mogą stanowić trio idealne – jeśli chcesz sprawdzić, czy jest to rzeczywiście inspirująca możliwość – warto odwiedzić wrocławskie Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin.

Do 31 grudnia 2016 r. odbywa się tu wystawa będąca żniwem 3. Edycji Laboratorium Designu i Sztuki. Swoje prace (wykonane dawnymi technikami rzemieślniczymi) prezentują twórcy biorący udział w warsztatach prowadzonych w ramach siedmiu pracowni. Na wystawie zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

Laboratorium Designu i Sztuki to nie tylko projekt artystyczny, ale również integracyjno-edukacyjny. Przez kilka miesięcy osoby w różnym wieku – od młodszych juniorów po seniorów – mogły brać udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin: artystów-plastyków, projektantów, dizajnerów, rzemieślników i animatorów.
Główne sekcje, które zaprezentowane zostały w ramach wystawy to: Ubiór, Meble, Książki, Grafika i Animacja, Senior Design, Kids Design, Młody Przedsiębiorca.
Celem 3. Edycji Laboratorium Designu i Sztuki było twórcze połączenie nowoczesnego designu z tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi. Według twórców projektu to, co współczesne i innowacyjne nie tylko nie musi „kłócić” się z tradycją, ale na niej – jako na solidnej bazie – wzrastać.

Kilkadziesiąt warsztatów, szkoleń i innych zajęć, w których mieli okazję (bezpłatnie) wziąć udział uczestnicy pokazało, że nowoczesne techniki mogą rozwijać się i dążyć do innowacyjności głównie dzięki możliwości doskonalenia starszych, a nawet historycznych technik rękodzielniczych.

W sali wystawowej Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin można podziwiać ekspozycję prac uczestników Laboratorium – wśród nich szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się m.in.: zaprojektowane i własnoręcznie uszyte ubrania, meble poddane różnym technikom renowacyjnym, akcesoria designerskie, galanteria odzieżowa, materiały piśmiennicze, zabawki i wiele innych eksponatów.

Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji – www.laboratoriumdesignuisztuki.pl.