Fotografia

3 proste sposoby na ulepszenie Twoich zdjęć

Początkującym amatorom fotografii często wydaje się, że sekret znakomitych zdjęć tkwi przede wszystkim w drogim sprzęcie. Oczywiście wysokiej jakości lustrzanka z zestawem odpowiednich obiektywów i filtrów daje większe szanse na osiągnięcie zdumiewających efektów niż najprostszy aparat automatyczny, jednak koncentracja wyłącznie na sprzęcie przeważnie prowadzi do zrzucania na niego odpowiedzialności za niezbyt wysoką jakość naszych fotografii. Należy zatem pamiętać, że samo narzędzie nie zdziała cudów, jeśli posługująca się nim osoba nie będzie dokładnie wiedziała co i w jaki sposób chce osiągnąć. Na czym więc warto się skupić, aby właściwie rozwijać swój fotograficzny warsztat?

1. Poznaj możliwości i ograniczenia aparatu
Profesjonalny czy nawet półprofesjonalny sprzęt fotograficzny to urządzenia, które należy doskonale poznać od strony technicznej, aby w pełni wykorzystać złożoność ich funkcji. Na szczęście w pogłębianiu wiedzy na temat naszego modelu z pewnością pomoże nam internet, w którym znajdziemy szereg recenzji, opisów czy filmów szkoleniowych, stanowiących cenne, a do tego najczęściej bezpłatne, źródło informacji. Jednak teoria to nie wszystko – dodatkowo warto również wybrać się na kurs fotograficzny, podczas którego będziemy mogli na bieżąco weryfikować uzyskane porady oraz wymieniać się własnymi spostrzeżeniami z bardziej doświadczonymi fotografami. W ten sposób z pewnością poznamy również sposoby na poradzenie sobie ze słabszymi stronami naszego sprzętu, co jest podstawą do rozwijania swojej kreatywności i wypracowywania własnego stylu.

2. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz
Istnieje teoria, według której należy poświęcić co najmniej 10 000 godzin na ćwiczenia z danej dziedziny, aby stać się w niej mistrzem. Niewątpliwie ma ona zastosowanie w przypadku fotografii – samo czytanie o kompozycji czy doborze obiektywów nie nauczy nas artystycznej intuicji, a bez niej trudno o zadowalające efekty. Także i w tym przypadku wszelkie przeszkody, z którymi będziemy musieli się zmierzyć na dłuższą metę zadecydują o jakości naszych zdjęć. Staraj się więc robić zdjęcia kiedy tylko możesz, nawet gdy warunki teoretycznie uniemożliwiają np. wykonanie dobrze doświetlonej fotografii. Tak naprawdę tylko na własnych błędach skutecznie nauczysz się odpowiednio reagować na warunki zewnętrzne i tworzyć imponujące kadry w każdej sytuacji.

3. Obróbka gotowych zdjęć
Poddawanie fotografii edycji, aby podkreślić ich atuty i zniwelować wady, wcale nie jest wymysłem współczesnej ery cyfrowej. Sztuka odpowiedniej edycji utrwalonych przez aparat ujęć rozwijana jest od czasu powstania pierwszych zdjęć. Obecnie możliwości wprowadzania poprawek, czy wręcz tworzenia zupełnie nowych kompozycji przy pomocy cyfrowych narzędzi, są tak łatwo dostępne, że warto zapoznać się chociażby z ich podstawami. Spokojne eksperymentowanie z ustawieniami edytora graficznego i pozyskana w ten sposób wiedza z pewnością ułatwią nam również we właściwym wyborze ustawień aparatu, kiedy przyjdzie nam wykazać się refleksem np. w plenerze.