Kina studyjne
W dzisiejszych czasach większość osób mówiąc o wyjściu do kina, ma na myśli wypad do jednego z wielu multipleksów, gdzie równocześnie wyświetlanych jest kilka, albo nawet kilkanaście filmów z głównego nurtu szeroko rozumianej popkultury. Wśród młodych osób, króluje nawet przeświadczenie, że kina wielosalowe to jedyny rodzaj kin w Polsce. Na szczęście z roku na rok przybywa osób, które zdają sobie sprawę, że istnieje bardzo ciekawa alternatywa dla kin-molochów. Są to kina studyjne.
Kina studyjne charakteryzują się kameralną atmosferą niewielkich sal. Ale nie tylko specyficzny klimat przyciąga tu pasjonatów kina. O coraz większej popularności tych niewielkich placówek decyduje ich odpowiednio dobrany repertuar. To właśnie tutaj można obejrzeć filmy, które niekoniecznie są kasowymi przebojami, ale za to mają wysokie walory artystyczne. Są to obrazy z różnych stron świata, różnych twórców, o różnej tematyce. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że mogą pretendować do rangi dzieł sztuki.
Za pierwsze kino studyjne na świecie uważa się kino Everyman Cinema w Londynie, które działa od roku 1933. W Polsce natomiast pierwsze kina tego typu powstały w latach 50 ubiegłego wieku i wtedy nazywane były Kinami Dobrych Filmów. Już wtedy zdawano sobie sprawę, że filmy to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, którą trzeba propagować i próbować z nią dotrzeć do jak największego grona odbiorców.
Wraz z przemianą ustrojową w Polsce małe kina zaczęły systematycznie upadać, a coraz większa rolę na rynku zaczęły odgrywać multipleksy.
Obecnie kina studyjne przeżywają w Polsce prawdziwy renesans. Jest to w dużej mierze zasługa ogólnopolskiego programu o nazwie Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, którego głównym celem jest upowszechnianie filmów wartościowych oraz edukowanie młodej widowni. W momencie gdy program startował (czyli w roku 1992) w Polsce działało około 60 kin studyjnych, dziś jest ich około 200. O ile w dużych miastach kina studyjne są w stanie utrzymać się wyłącznie z pokazów filmów, o tyle w mniejszych miejscowościach kina te spełniają także funkcję lokalnych domów kultury.