Literatura

Najpopularniejsze cykle kryminalne

Powieści kryminalne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Kryminały czyta niemal każdy. I gospodyni domowa i prezes wielkiej korporacji. I student politechniki i profesor uniwersytetu. I wielbiciel klasyki i miłośnik fantastyki. Kryminały mają w sobie to coś, co przyciąga czytelników bez względu na ich wiek, wykształcenie czy płeć. Ogromny wybór powieście kryminalnych sprawia jednak, że czasami czytelnik czuje się wśród nich zagubiony. Dlatego też, poniżej przedstawiamy subiektywny ranking najpopularniejszych cykli kryminalnych, będący swoistym przewodnikiem po tego typu literaturze.

Niekwestionowaną królową kryminałów jest bez wątpienia Agatha Christie. Stworzyła ona dwie, kultowe już, postacie detektywów. Herkulesa Poirota – flegmatycznego Belga oraz starszej, szacownej panny Marple. Herkules Poirot pojawia się w ponad 30 książkach Agathy Christie, z których najbardziej znane to Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu, czy Pięć małych świnek. Panna Marple natomiast jest bohaterką 12 powieści (m.in. Morderstwo na plebani, 4.50 z Paddington czy Hotel Bertram).

Zaraz po Agathie Christie wypada wspomnieć o Sir Arthurze Conan Doyle, czyli o autorze powieści z do dziś uwielbianym Sherlockiem Holmesem. Napisał on 4 powieści o tym wybitnym detektywie oraz 5 opowiadań.

Dużą popularnością może pochwalić się także autor cyklu kryminałów o komisarzu Maigrecie, czyli Georges Simenon. Stworzył on aż 75 powieści, w których Maigret rozwiązywał nawet najbardziej zawikłane zagadki kryminalne.

Jeśli chodzi o współczesnych autorów kryminałów, to bez wątpienia ogromny sukces odnieśli pisarze skandynawscy na czele z Stiegiem Larssonem, autorem cyklu Millenium, w skład którego wchodzą trzy powieści – Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem oraz Zamek z piasku, który runął.

W rankingu najpopularniejszych cykli kryminalnych warto pamiętać też o naszym podwórku, gdzie ogromnym powodzeniem cieszyła się trylogia o prokuratorze Teodorze Szackim autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego, a także cykl powieści Marka Krajewskiego osadzonych w pierwszej połowie XX wieku we Wrocławiu, których głównym bohaterem jest Eberhard Mock.